Ako si vybrať displej pre svoj notebook?

Rozbitý displej na notebooku nepoteší nikoho z nás. Našťastie stačí vymeniť displej a notebook bude ako nový. Najdôležitejším krokom je výber správneho displeja pre váš notebook. Základom pre výber LCD obrazovky prenosného počítača je veľkosť (uhlopriečka), rozlíšenie a  podsvietenie.

17.3 LED 40pin lesklý - kopie ulopriečka

Samotný model  notebooku nestačí na jednoznačne určenie vhodného displeja. Mnoho modelov notebookov býva s niekoľkými typmi displeja. Napríklad Dell Studio 1555 má vždy veľkosť displeja 15,6 ", ale  2 rozdielne typy displeja a to s podsvieteným LED a CCFL lampové. Ešte pred nákupom starostlivo skontrolujte, aký typ obrazovky máte v notebooku.

Veľkosti LCD obrazovky a podsvietenie musia byť presne rovnaké, ako pri pôvodnom displeji od výrobcu. Osobitnú pozornosť venujte zásuvke (konektor) displeja - s LED podsvietením obrazovky sú z dvoch rôznych typov konektorov - 30pin (nazývaný EDP) a 40pin.

DISPLEJ KLASICKY KONEKTOR 40PIN

Displej na notebook 17.3 N173FGE-L32 - kopie 40 pin konektor

DISPLEJ SLIM KONEKTOR 30PIN

15.6 eDP N156BGE-EA2 - kopie

Existujú dve verzie displejov  - CLASSIC a SLIM. LCD obrazovky v Slim sú dvakrát tenšie než klasické. Slim obrazovky sú väčšinou súčasťou najnovších notebookov.

Výrobcovia notebookov a displejov zvyčajne neposkytujú zoznam kompatibilných modelov. Zoznamy k dispozícii on-line sú vytvorené užívateľmi a technikmi, často obsahujú nesprávne špecifikácie. Jediným úplne efektívny spôsob výberu správnej obrazovky do notebooku je vybrať displej a porovnať modelové čísla.