Poliata klávesnica - ako ju zachrániť?

Poliata klávesnica - ako ju zachrániť?

Prehliadanie internetu doma alebo vytváranie správ v práci je vždy skvelé v spoločnosti vášho obľúbeného nápoja. Avšak blízkosť pohára môže často skončiť zle pre klávesnicu. Bez ohľadu na to, či bude - horúca káva, letná šťava alebo ľadová studená kola - kontakt s akoukoľvek kvapalinou môže mať katastrofálne následky pre počítač. Ako by ste mali riešiť takéto situácie?Rýchlosť je najdôležitejšia vec

Každý z nás čítal a počul stokrát, že za žiadnych okolností by sme nemali umiestňovať jedlo s nápojom vedľa počítača. Vždy sme predpokladali, že obliatie  klávesnice nás neohrozuje . Ale čo keď napriek všetkým očakávaniam oblejeme naše cenné vybavenie? Pred našimi očami máme víziu nielen nákladnej opravy, ale aj stratu dôležitých údajov. Predovšetkým nemôžete panikáriť.Momentálne je dôležitá rýchlosť. Len čo spozorujete rozliatu kvapalinu na klávesnici, ihneď vypnite zdroj napájania a vypnite počítač. Čím rýchlejšie to spravíme , tým menšie je riziko skratu, čo môže viesť k zničeniu základnej dosky.

 

Sušenie klávesnice

Po prerušení napájania by sa mala odstrániť zvyšková kvapalina. V tomto štádiu pokračujeme v sušení zariadenia. Za žiadnych okolností by sme nemali používať na to fen. Použitie môže priniesť opačné výsledky, ako sme očakávali. Namiesto toho, aby sme sa  tekutiny zbavili, prúdenie vzduchu ju zatlačí dovnútra zariadenia, čo môže neopraviteľné poškodiť komponenty počítača. Ako sa teda rýchlo zbavíte kvapaliny na klávesnici? Najlepšie je obrátiť počítač hore nohami. Vďaka tomu je šanca, že kvapalina, ktorá sa dostala pod klávesy klávesnice, bude čoskoro vyliata. Potom jemne utrite poliatú klávesnicu. Aký je najlepší spôsob sušenia? Je dobré, že ide o materiál, ktorý neabsorbuje vyliaty nápoj. Papierová utierka je ideálna pre tento účel.

 

Čo sa tam vylialo?

Poliatie  vodou alebo čajom a iným typom nápoja na klávesnici. Zatiaľ čo účinky poliatia vody alebo čaju dokážeme minimalizovať a obnoviť životnosť počítača, oprava klávesnice s kolou, alkoholom alebo kávou môže mať ďalekosiahle dôsledky. Voda môže byť odstránená pomerne ľahko - len uterák a malá trpezlivosť pri čistení a čakaní na vysušenie zariadenia. Situácia je horšia v prípade sladkých nápojov. Častice cukru môžu spôsobiť poruchu niektorých častí, podobne ako kávové zrná, ktoré sa môžu dostať do počítača.

 

Dôkladné čistenie

Ak budeme mať pochybnosti o tom, že sa po prvom vyschnutí klávesnice sa dostala sladká tekutina alebo niektoré častice, bolo by potrebné odskrutkovať a odstrániť zvyšok. Ak sme nikdy neopravovali počítač, dajte ho do rúk profesionálov. Ak však máme skúsenosti a zručnosti, jemne odskrutkujte skrutky, ktoré zaisťujú zadnú časť puzdra počítača, a vyberte predný panel. Potom vyčistite vnútornú stranu zvyšku. Ako bolo uvedené vyššie, na tento účel použité material, ktorý ľahko absorbuje akúkoľvek kvapalinu. Pokúsme sa vytiahnuť všetky zvyšky, ktoré môžu ležať pod panelom krytu. Po úplnom vyčistení vnútorného priestoru nechajte počítač niekoľko desiatok minút presušiť.

 

Zapnutie počítača

Po reštartovaní počítača ,by klávesnica mala byť plne funkčná. Horšie ak naša klávesnica nereaguje. V takejto situácii je potrebne zakúpiť novu klávesnicu.