Ako si vybrať batériu do elektrického bicykla?

Existencia elektrických bicyklov je známa už dlhú dobu, avšak až v posledných rokoch získala veľkú popularitu na Slovensku a počet používajúcich rastie veľmi rýchlym tempom. Čo priťahuje týchto nadšencov? Je to veľmi jednoduché – ebike je prostriedkom vedúcim k pohybu, ktorý kombinuje všetky najlepšie vlastnosti skútrov a bicyklov – je ekologický, pomáha udržiavať kondíciu, vyhnete sa dopravným zápcham, uľahčí šľapanie do nepríjemných kopcov a nerobí hluk – ale dosť bolo chvály - prejdime k veci. Ak sa chcete dozvedieť viac o samotných elektrických bicykloch a nie o ich batériách, pozrite si náš článok Elektrické bicykle – dokonalé vozidlo pre váš voľný čas.

ebike hore

Základom elektrického bicykla je sila a samozrejme batéria. V tomto článku sa budeme najmä venovať otázke Ako si vybrať batériu pre váš bicykel? V súvislosti s tým, či chcete vymeniť batériu do vášho e-bicykla alebo chcete pretransformovať váš tradičný bicykel na elektrický, po prečítaní tohto článku by ste mali bez problémov správne určiť a vybrať batériu do vášho bicykla.

Musíme poznamenať, že tento článok sa týka iba elektrických bicyklov s pedálmi, t.j. tých, ktoré majú elektrický pohon aktivovaný tlakom na pedále. Toto je bežne používaná technológia ebike. Článok sa nevzťahuje na modely vybavené ručným pohonom.

Výber batérie pre elektronické bicykle – krok za krokom

  1. NAPÄTIE

Motory do ebike sú vo výrobe prispôsobované konkrétnemu napätiu batérie s ktorou pracujú, a preto je našou úlohou zabezpečiť ich vzájomné dopĺňanie. Je pravda, že ak to umožňuje regulátor motora, v niektorých prípadoch je možné pracovať napríklad s motorom 36V a batériou 48V, ale to nie je odporúčaná konfigurácia a vzťahuje sa len na neštandardné modely elektrických bicyklov, preto to uvádzame len ako zaujímavosť. Princíp je veľmi jednoduchý – aké je napätie motora také je napätie batérie.

  1. VSTUP NA BICYKLI ALEBO DRUH ZÁSUVKY

Táto otázka je celkom jasná. Treba zistiť, aký typ vstupu sa vyskytuje na vašom eBike a vybrať batériu s príslušnou verziou. Najbežnejší typ pripojenia je 4-pinový, ktorý vyzerá takto:

 ebike21

  1. TVAR BATÉRIE, TYP UPEVNENIA A ROZMERY

V tomto článku je potreba odpovedať na otázku, ako by mala batéria do elektrického bicykla vyzerať a kam ju máme namontovať? Ak sa jedná o výmenu batérie, je to veľmi jednoduché – vyberáme len podľa tvaru, ktorý sme používali predtým. Ak ale sami prerábate vaše bicykle na elektrické, čaká nás trošku ťažšia cesta. Existuje veľa batérií pre elektrické bicykle, my uvádzame zoznam tých najbežnejších:

Silverfish – je to najpopulárnejší typ batérie pre bicykel, ale spôsoby jej montáže môžu byť odlišné. V závislosti od motocykla môže byť batéria upevnená na spodnej alebo zadnej časti rámu alebo inej časti. Nižšie uvedená forma je najčastejšie využívaná.

 ebike31

Bottle – typ podobný tvaru Silverfish, taktiež sú možné rôzne montážne metódy, ale  najpoužívanejšia metóda je tzv. upevnenie fľašky. Názov označuje miesto upevnenia.

 ebike41

 

Rear Rock – batožinová batéria ktorá je namontovaná na zadnej strane bicykla, tesne za sedlom. Tento typ sa zvyčajne používa pri mestských bicykloch. Vzhľadom na umiestnenie majú charakteristický odraz.

 ebike61

Frog – batéria je namontovaná pod sedlom. Je to o niečo menej bažný typ, zvyčajne umiestňovaný do menších bicyklov. Najčastejšie sa používa pri skladaných bicykloch.

 ebike71frog

  1. VÝKON MOTORA A REGULÁTORA BICYKLA

Nesmieme zabúdať na fakt, že výkonnejší motor má lepšiu akceleráciu, väčšiu podporu počas jazdy a tým je spôsobené rýchlejšie vybíjanie batérie. Táto otázka sa netýka ľudí, ktorí si zakúpili hotový elektronický bicykel, ktorý je v súlade s právnymi normami. V prípade spotrebiteľských bicyklov je to obmedzené predpismi na 250W a 25 km/h, pretože tento výkon je maximálny aký môže elektronický bicykel mať. Motor nemôže poskytnúť viac ako 250 W energie a nepodporí viac pohon, ak bicykel dosiahne rýchlosť 25 km/h. S vedomím, že motor funguje v týchto oblastiach, je pre vás jednoduchšie určiť, akú batériu potrebujete.

Situácia je mierne odlišná v prípade, ak máte neštandardný model bicyklov. Samozrejme, veľa závisí aj od štýlu jazdy, ale povedzme si pravdu, v prípade ak budeme mať silný motor určite budeme chcieť využiť jeho možnosti :-). Ak viete, že váš elektrický bicykel bude mať vysoký výkon, mali by ste zvážiť nákup väčšej batérie. Nezabúdajte však pri testovaní možností bicykla, batériu/motor nevystavujte extrémom, pokiaľ nie je potvrdená dostatočná bezpečnosť.

  1. POTREBNÁ KAPACITA

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Kapacita batérie by sa mala odvíjať v prvom rade od potrieb a zadaných úloh, ktoré budeme očakávať od elektrického bicykla. Je potreba zvážiť, aké dlhé vzdialenosti sa budú prekonávať a či budete chcieť podrobiť bicykel vyššiemu zaťaženiu, napríklad častej jazde v horskom teréne. Aspekty, ktoré sú najdôležitejšie pri výbere ideálneho modelu sú najmä rozsah, cena a hmotnosť batérie.

Batéria určená pre elektrické bicykle je založená na veľmi podobných bunkách ako má batéria do notebooku alebo mobilného telefónu. Čas výdrže batérie do ebike je teda možno porovnať s časom výdrže prenosných počítačov. Keď počítač nepoužívame veľmi intenzívne, píšeme a čítame emaily, budeme mať 2x väčšiu výdrž batérie, ako keby sme na počítači hrali najnovšie online hry. To isté platí pre batérie do elektrického bicykla. Ak budete bicyklovať najmä po uliciach kde nie sú kopce, je možné vyčerpať batériu až po 90 km. Rovnakú batériu je však možné vyčerpať po 45 km intenzívnej jazdy po horách a kopcoch.

Nižšie je uvedená tabuľka s odhadovaným výkonom batérií s rôznymi kapacitami a napätím. Ďalšou premennou je režim jazdy, t.j. úroveň podpory, ktorú nám batéria poskytuje. Elektrické bicykle majú zvyčajne dva a niekedy tri režimy jazdy. Zameriame sa na dva – Eco a Turbo režim. Eco režim je navrhnutý tak, aby šetril energiu, teda podpora sa znižuje aby sa zvýšila sila jazdy (napriek tomu je to dostatok podpory na to, aby ste s bicyklom prekonali kopec bez námahy). Cieľom Turbo režimu je dosiahnuť čo najjednoduchšiu cestu a podstatne zvýšiť rýchlosť. Hodnoty v tabuľke sa vzťahujú na konštantnú prácu na batérii 250W, ale je potreba vziať do úvahy aj to, že rozsah v kilometroch závisí aj od hmotnosti užívateľa alebo batožiny, ktorú preváža. Pri jazde na elektronickom bicykli batéria samozrejme nefunguje celú dobu, taktiež nie pri maximálnom výkone, takže vzdialenosť prejdená na jedno nabitie môže byť oveľa dlhšia.

ebike 81 tabulka

Tak a teraz už vieme všetko o parametroch a type batérie, teraz ju už len stačí objednať. Batérie, ktoré u nás nájdete sú vyrobené firmou GreenCell a pracujú s kvalitnými článkami Panasonic. V ponuke sú rôzne modely  s rôznymi kapacitami, typmi montáže a napätím 24V, 36V a 48V. Batérie sú kompatibilné s mnohými modelmi bicyklov vrátane výrobcov ako sú Ecobike, Gazelle, Giant, Yamaha, Habike, Kalkhoff, Lovelec a Prophete. V prípade, ak by sa vám pri výbere správnej batérie vyskytli komplikácie, prosím neváhajte nás kontaktovať. Do toho času vám prajeme krásny deň.