Nová batéria do notebooku – ako ju používať, aby vydržala čo najdlhšie?

nová batéria 1

Prvým komponentom, ktorý sa v notebooku opotrebuje, je zvyčajne batéria. Vyznačuje sa určitým počtom nabíjacích cyklov, po ktorých začne strácať svoju kapacitu. Našťastie je výmena batérie notebooku jednoduchá a relatívne lacná. Pri výmene batérie aj pri prvom použití nového notebooku však stojí za to pamätať na niekoľko dôležitých pravidiel.

V tomto článku sa dozviete:

  • na čo treba pamätať pri výmene batérie notebooku,
  • ako by mala vyzerať prevádzka novej batérie,
  • čo ovplyvňuje životnosť batérie notebooku.

Na čo nezabudnúť pri výmene batérie?

Výmena batérie v notebooku je založená predovšetkým na starostlivom výbere náhrady. Môžete si vybrať buď originálnu batériu od výrobcu vášho notebooku alebo náhradu od inej značky špecializovanej na elektroniku. Najlepším príkladom radu, ktorý obsahuje batérie kompatibilné s najpopulárnejšími modelmi notebookov na trhu, je rad Green Cell. Jeho diely nie sú v žiadnom prípade horšie ako originálne batérie od Apple, Lenovo, Asus, Dell, HP a mnohých ďalších popredných značiek.

Pri výbere batérie notebooku venujte je dôležité sústrediť sa na tieto parametre:

  • napätie - 10,8 V (11,1 V) alebo 14,4 V (14,8 V),
  • kapacita - zodpovedajúca továrenskej batérii alebo vyššia (ak to rozmery batérie dovoľujú),
  • tvar batérie a typ zástrčiek - aby bola možná inštalácia novej batérie, musí rozmermi a konektormi pasovať na notebook.

Novú batériu notebooku najčastejšie nájdete veľmi jednoducho, len pomocou jej individuálneho kódu umiestneného na spodnej strane zariadenia. Samotný proces výmeny batérie je možné vykonať dvoma spôsobmi:

  • Vlastná výmena je možná len vtedy, keď sa batéria dá ľahko odpojiť od notebooku. Potom už len stačí vybrať použitú batériu a zapojiť novú.
  • V prípade integrovanej batérie ju musí vymeniť servisný technik. V opačnom prípade stratíte akúkoľvek záruku na počítač a vystavujete sa riziku jeho poškodenia.

nová batéria 2

Prevádzka novej batérie

Mnoho ľudí sa pýta, či je potrebné naformátovať novú batériu. Tento proces (niekedy nazývaný aj kalibrácia) je spomienkou z čias nikel-kadmiových (NiCd) a nikel-metal hydridových (Ni-MH) batérií. Museli byť úplne vybité a potom úplne nabité, než mohli byť správne použité. Kvôli pamäťovému efektu by sa batérie tohto typu nemali pripájať na elektrinu skôr, ako sa spotrebovala energia v nich uložená. Hrozilo totiž zníženie ich využiteľnej kapacity.

V moderných lítium-iónových (Li-Ion) batériách nie je potrebné formátovanie, pretože nedochádza k pamäťovému efektu. Majú zabudovaný systém, ktorý riadi proces nabíjania a vybíjania batérie, čím chráni ich články pred trvalým poškodením alebo znížením ich účinnosti.

Položme si teda otázku, ako nabíjať novú batériu, aby sa maximalizovala jej životnosť. Väčšina odborníkov sa domnieva, že formátovanie by sa nemalo robiť. To však nič nemení na fakte, že optimálna úroveň nabitia lítium-iónovej batérie je 40 - 60 %. To znamená, že by nemal byť hlboko vybitý alebo dokonca menej ako 15 - 20% energie. 

Nezabudnite sa preto pri používaní počítača vyhýbať extrémom . Nemusíte sa však obávať, ak nabíjačka zostane pri nabitej batérii pripojená k notebooku. Moderné zariadenia sú vybavené modulmi, ktoré ich prepínajú do stavu udržiavania energie, takže batérii nehrozí prebitie.

nová batéria 3

Čo ovplyvňuje výdrž batérie?

Nabíjanie notebooku je samozrejme kľúčovým faktorom pri určovaní výdrže batérie. Ak však chcete maximalizovať jeho životnosť, je potrebné mať na pamäti aj ďalšie veci.

Najdôležitejší je vplyv teploty na stav batérie. Snažte sa notebook používať v prostredí s teplotou 10 - 30 °C, nevystavujte ho mrazu ani teplu. Oba extrémy môžu vážne poškodiť batériu a znížiť jej kapacitu. Počítač by sa nemal používať na deke alebo koberci - výrazne zvyšuje prevádzkovú teplotu batérie. Notebook tiež nenechávajte v rozpálenom aute ani nenechávajte zariadenie dlho v chlade – napríklad pri prenášaní v zime. Ak sa vám stane, že prenášate notebook v mraze, nespúšťajte ho hneď po vstupe do vykúrenej miestnosti.

Kvôli vysokej teplote sa niektorí ľudia rozhodnú vybrať batériu, keď tvrdo pracujú na počítači. Keď je napájaný zo zásuvky a beží na ňom pokročilý grafický program alebo náročná hra, nadmerné teplo by mohlo poškodiť batériu. Jeho odstránenie nie je zlý nápad, za predpokladu, že nemáte do činenia s integrovanou batériou, teda batériou napevno zabudovanou v zariadení. Samozrejme, takýto diel by sa nemal v žiadnom prípade rozoberať.

Nové batérie nájdete na našej stránke!

Ak hľadáte novú batériu do notebooku, pozrite si ponuku nášho internetového obchodu . Nájdete tam náprotivky batérií do počítačov najobľúbenejších značiek a určite nájdete perfektné vybavenie! Odporúčame najmä batérie značky Green Cell, ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou a kapacitou.